Nauczyciel prowadzący. Ewelina Stawska, Magdalena Gronowska

STYCZEŃ 2019  

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

 1. „Moja babcia i mój dziadek"- zajęcia poznawczo- badawcza “moja  babcia i    mój dziadek” z wykorzystaniem albumów i fotografi rodzinnych.
 2. „Laurka dla babci"- praca z utworem literackim. Nauka wiersza na pamęć inspiracją do stworzenia prezentu laurki.
 3. „Para...babcia i dziadek"- zabawa matematyczna z wykorzystaniem sylwet i obrazków tematycznych "para-babcia i dziadek".
 4. „Majsterkujemy razem z dziadkiem"- zabawa konstrukcyjno-techniczna inspirowana historyjką obrazkową.
 5. „Krawat dla dziadka"- praca plastyczno techniczna inspirowana rozmową o swoich  dziadkach.
 6. „Kocham babcie i dziadka"- nauka piosenki "życzenia dla babci i dziadka" ,ćwiczenia ortofoniczno- dykcyjne do piosenki.
 7. „Dziadek i babcia w przedszkolu"- ruchowa ilustracja do piosenki "życzenia dla babci i dziadka", prezentacja umiejętności przed zaproszonymi gośćmi: babcią i dziadkiem.
 • Zabawa ruchowo- poranna "Podaj herbatę"
 • Zestaw zabaw ruchowych z elementami metody twórczej R.Labana- dzieci w sposób swobodny powinny interpretować ruchem słyszana opowieść, przyjmować prawidłową postawę ciala w siadzie, staniu i chodzeniu.
 • Zabawa ruchowa "Śnieżynki"uksztaltowanie reakcji n sygnał dźwiękowy
 • Zabawa pantomimiczna "Co robią babcia i dziadek?"
                                       
   W KRAINIE BAJEK
 1. „Czerwony kapturek"- teatrzyk sylwetowy, prezentacja bajki za pomoca kukiełek i pacynek.
 2. „O kocie który chodził w butach"- prezentacja multimedialna bajki z wykorzystaniem tabllicy interaktywnej.
 3. „Porównujemy obrazki"- zabawa dydaktyczna " porównaj" praca z obrazkami statecznymi.
 4.  „Jaś i Małgosia"- zabawa językowo-twórcza nawiązująca do popularnej bajki, tworzenie ilustracji do bajki.
 5. „Pieski małe dwa"-  opracowanie piosenki MDS.
 6. „O złotej rybce..."- zabawy ruchowe z wykorzystaniem dywanu interaktywnego na sali gimnastycznej.
 7. „Spotkanie bajek"- zabawa słowo-twórcza "całkiem nowa bajka", podjęcie próby stworzenia własnej bajki inspirowanej przygodami poznanych bohaterów.

W RÓŻNYCH PORACH DNIA
     

 • Realizacja koncepcji Planu Daltońskiego na bieżąco utrwalanie poczucia samodzielności, odpowiedzialności i współpracy wśród dzieci. Kształtowanie wiary we własne siły i możliwości, kształtowanie odpowiedzialności za wykonywanie podjętego zadania. Odwoływanie się do kącików, wizualizacji.
 • Systematyczne pogadanki na temat współtworzenia bezpiecznego otoczenia. Uczenie się i przestrzeganie zasad warunkujących bezpieczeństwo swoje i innych. Przypominanie umów zawartych w kodeksie Misia.    
 • Zabawa ruchowa-poranna "Cyk...cyk- bim...bam", koordynacja ruchowo-słowna.
 • Zabawa ruchowa "Baletnica", elementy sklonu i podskoku.
 • Zabawa popołudniowa "Wilk przyjacielem kapturka" orientacyjno-porzadkowa.
 • Zestaw zabaw ruchowych z elementami metody twórczej R.Labana- dzieci w sposób swobodny powinny interpretować ruchem słyszana opowieść, przyjmować prawidłową postawę ciała w siadzie, staniu i chodzeniu.

BAL KARNAWAŁOWY

 1. „Niech żyje bal"- zajęcia słownikowe, wyjasnienie pojęcia bal, rozmowa kierowana na temat znaczenia i rodzajów balów w życiu czlowieka, praca z obrazami statecznymi.
 2. „Przebranie na bal"- zagadki obrazkowe "balowe przebranie" wprowadzeniem w temat i inspiracja do pracy plastycznej "strój na bal"
 3. „Segregujemy baloniki"- zabawa dydaktyczna segregujemy baloniki wstępem do ćwiczen oddechowych "dmuchamy balony".
 4. „Kolorowe serpentyny"- zabawa manualna "serpentyny" wstępem do zajęć ruchowych "taniec serpentyn".
 5. „Bal Kopciuszka"- wysłuchanie i omowienie ilustracji do bajki "kopciuszek" wstępem do zajęć rytmiczno-tanecznych. 
 6. „Tańczymy walczyka"- zajęcia taneczno-ruchowe, nauka tanca ludowego.
 7. „Bal karnawałowy w przedszkolu"- zabawy ruchowo-muzyczne na sali gimnastycznej.

 W RÓŻNYCH PORACH DNIA

 • Realizacja koncepcji Planu Daltońskiego na bieżąco utrwalanie poczucia samodzielności, odpowiedzialności i współpracy wśród dzieci. Kształtowanie wiary we własne siły i możliwości, kształtowanie odpowiedzialności za wykonywanie podjętego zadania. Odwoływanie się do kącików, wizualizacji.
 • Systematyczne pogadanki na temat współtworzenia bezpiecznego otoczenia. Uczenie się i przestrzeganie zasad warunkujących bezpieczeństwo swoje i innych. Przypominanie umów zawartych w kodeksie Misia.
 •    Zabawa ruchowa poranna w formie aerobiku, dzieci naśladują ruchy  osoby dorosłej
 •    Zestaw zabaw ruchowych z elementami metody twórczej R.Labana- dzieci w sposób swobodny powinny interpretować ruchem słyszana opowieść, przyjmować prawidłową postawę ciala w siadzie, staniu i chodzeniu.
 •       Zabawa ruchowa "Balonik".
 •       Zabawa ruchowa z elementami czworakowania "krety pod ziemią".

PROFILAKTYKA MOWY

 •      „Zmęczony Miś”-wysuwanie języka na brodę-ćw.języka
 •      „Głodny miś”-oblizywanie górnej wargi językiem-ćw. języka
 •   ,,Zły Miś”-ćwiczenie usprawniające artykulatory, dzieci powinny przećwiczyć narządy mowy na głoskach: wry, wre.
 •      „Humorki Misia” rozluźnianie mięśni twarzy. Ćwiczenie warg-wesołe, smutne, zle, obrażone usta.
 •      „Śpiący miś” zabawa w ziewanie-ćw. podniebienia miękkiego

WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI

 •       Rozmowy, kontakty indywidualne z rodzicami
 •       Korespondencja mailowa w celu wymiany obserwacji dzieci
 •       Spotkania czytelnicze w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”
 •       Organizacja spotkania "babcia i dziadek w przedszkolu"
 •       Pomoc w przygotowaniach do balu karnawałowego

 REALIZACJA PROGRAMU ROZWOJU POZNAWCZEGO  KLUCZ DO UCZENIA SIĘ  (GALINA DOLYA)
 MATEMATYKA SENSORYCZNA
      

 • Sesja 7
        
 • Sesja 8

 

 

GRUDZIEŃ 2018

MIKOŁAJ  SIĘ ZBLIŻA DZIECI SIĘ  RADUJĄ

 1. Finlandia- kraina Św. Mikołaja- prezentacja multimedialna, zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem ozobotów.
 2. Worek pełen prezentów- zabawa  słuchowo-dotykowa, zestaw zabaw ruchowych z elementami metody twórczej R.Labana i Kniessów
 3. List do Mikołaja-  zabawy  rytmiczno- ruchowe do piosenki „ Przyjedź do nas Mikołaju” ,wykonanie obrazkowego listu do Mikołaja.
 4. „ Przygoda Świętego Mikołaja”- teatrzyk cieni, opowieść ruchowa „ Podróż Mikołaja”  „Pieczenie pierników ”-  zajęcia gospodarcze z udziałem rodzica
 5.  Prezent dla Św. Mikoła – historyjka obrazkowa inspiracją ukazania  możliwości sprawienia niespodzianki oraz  przyjemności innym. Zaprojektowanie z klocków pojazdu dla Mikołaja.


W RÓŻNYCH  PORACH  DNIA

 • Zestaw zabaw ruchowych - „Rymowana gimnastyka dla smyka”- zabawy ruchowe  przy muzyce. Ćwiczenia dużych grup mięśniowych , mięśni brzucha , skręty tułowia, głowy, szyi, skłony w pozycjach wysokich i niskich.
 • Zabawa ruchowa (z elementem biegu) „ Renifery”- dzieci będą poruszać się swobodnie lub pod dyktando: prosto, do tyłu, do przodu, na lewo, na prawo.
 • Zabawa ruchowa „Raz, dwa, trzy - bałwan patrzy!”- jedno dziecko jest bałwankiem, pozostałe dzieci są św. Mikołajami. Kiedy Bałwan stoi tyłem do dzieci, Mikołaje idą niosąc ciężkie worki z prezentami, na hasło „raz, dwa, trzy bałwan patrzy”, Mikołaje zastygają w ruchu. Kto się poruszy zostaje Bałwanem.
 • Zabawa ruchowa( ćwiczenia dużych grup mięśniowych) „ Puste worki, pełne worki”- dzieci będą wykonywały przysiad podparty ,wyprost, skłony w przód i w tył.
 • Zabawa ruchowa z elementem toczenia „ Śnieżna kula”- dzieci idąc w skłonie, naśladują toczenie śniegowej kuli raz prawą, raz lewą ręką.

„ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA „- TEMAT REALIZOWANY METODĄ PROJEKTU

 • ETAP I – rozpoczęcie projektu
  Spisanie siatki pojęciowej ( wstępnej)-zapisywanie wypowiedzi dzieci dotyczących ich doświadczeń związanych ze Świętami Bożego Narodzenia
  Spisanie siatki pojęciowej: czego jeszcze chcielibyśmy się dowiedzieć o Świętach Bożego Narodzenia? Kto może nam powiedzieć coś  więcej o Świętach Bożego Narodzenia.

ETAP II- realizacja projektu

 1. zorganizowanie kącika projektowego – zgromadzenie zdjęć , książek, widokówek , albumów związanych z omawianym tematem.
 2.  Witaj choinko wśród nas- wspólne dekorowanie- ubieranie choinki przedszkolnej: wyjmowanie ozdób z pudełek, dzielenie się spostrzeżeniami na temat kształtów i kolorów , wielkości bombek, ich delikatności i kruchości. 
 3. „ Święta Bożego Narodzenia”- wspólne tworzenie myślowej mapy skojarzeń
 4. Spotkanie z ekspertem - rozmowa na temat przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia: jakie potrawy przygotowuje się na wigilię, wypieki, jaki kształt mogą mieć pierniki. Przybliżenie dzieciom swoich wspomnień związanych z Bożym Narodzeniem.
 5. „ Jaka to melodia”- rozpoznawanie znanych kolęd po usłyszanym fragmencie. Wspólne śpiewanie kolęd. Wprowadzenie w radosną atmosferę świąt.
 6. „ Dlaczego jest Święto Bożego Narodzenia?”- samodzielne wyciąganie przez dzieci wniosków, udzielanie odpowiedzi na pytania: dlaczego wypatrujemy gwiazdkę na niebie?, dlaczego śpiewamy kolędy? itp.
  „ Smaczne Boże Narodzenie”- zabawa smakowa. Rozpoznawanie świątecznych przysmaków za pomocą zmysłu smaku.
 7. Wykorzystanie wszystkich produktów z których przyrządza się świąteczne potrawy i wypieki ( rodzynki, mak, pomarańcze, orzechy włoskie, , wiórki kokosowe, migdały , suszone śliwki, cukier waniliowy, cynamon, chałwa itp.)
 8. „ Choinka strojnisia” – instrumentacja piosenki  z wykorzystaniem  instrumentów muzycznych( bębenek, trójkąt, talerze, butelki z kaszą) 
 9.  „ Pieczenie świątecznych ciasteczek” pod nadzorem eksperta:  wałkowanie ciasta, wykrawanie pierników przy pomocy foremek, dekorowanie pierników  różnokolorowymi lukrami i kolorowymi posypkami
 10. „ Pachnące Święta Bożego Narodzenia”- zabawa zapachowa. Rozpoznawanie świątecznych zapachów ( przyprawa do piernika, goździki, cynamon, rodzynki, skórka pomarańczowa, czekolada, grzyby, barszcz czerwony, majeranek, przyprawa do ryb itp.)
 11. Degustacja wspólnie  przygotowanych  jabłek z cynamonem 
 12. „ Żywa bombka”- wykonanie mandarynkowych bombek- ozdabianie wg. własnej inwencji twórczej goździkami
 13. „ Mikołaj” – wykonywanie oraz ozdabianie mikołai ze skarpety
 14.  „ Kuchnia Renifera Rudolfa”- oglądanie bajki przedstawiającej przygotowania Rudolfa do Świąt Bożego Narodzenia
 15. Zabawy grafomotoryczne- łączenie wykropkowanych miejsc ołówkiem
 16. „ Przedświąteczne porządki”- zabawy pantomimiczne i muzyczno- ruchowe wg. metody C. Orffa
 17. „ Opowieści wigilijne”- spotkanie czytelnicze
 18. Pachnące dekoracje świąteczne; obserwowanie etapów  suszenia się plastrów pomarańczy, zawieszanie ich na choinkę 
 19. Zagadki obrazkowe- wskazywanie spośród przypiętych na tablicy obrazków, tych które kojarzą się ze Świętami Bożego Narodzenia.
 20. „ Co tak pachnie lasem?”- oglądanie gałązek świerka i sosny. Dotykanie, wąchanie ich, porównywanie wyglądu igieł, zwrócenie uwagi z jakich drzew pochodzą gałązki.
 21. „ Co by było gdyby nie było Świąt Bożego Narodzenia?”-  swobodne wypowiedzi dzieci
 • Zabawa ruchowa  (z elementem biegu) „ Renifery”- dzieci będą poruszać się swobodnie lub pod dyktando: prosto, do tyłu, do przodu, na lewo, na prawo.
 • Zestaw zabaw ruchowych„ Przygoda Mikołaja”, „ Zaspy”
 • Zabawa matematyczna „ Nakrywamy do wigilijnego stołu”, „ Kolorowe bombki”
 • Zabawa tematyczna „ przygotowania do Świąt”- samodzielne aranżowanie i organizowanie miejsca zabawy z wykorzystaniem rekwizytów.
 • „W Święta najbardziej lubię…” – rozmowy na temat swoich ulubionych zajęć w czasie świątecznym
 • Szykujemy się na bal- ozdabianie masek sylwestrowych
 • „ Karuzela miesięcy”- słuchanie i rozmowa na temat opowiadania o Dwunastu miesiącach Janiny Porazińskiej
 • „ Jak się wita nowy rok na świecie” – prezentacja multimedialna


III ETAP- podsumowanie projektu

Spotkanie opłatkowe  połączone z wystawieniem Jasełek
Zorganizowanie wystaw prac dziecięcych w galerii przedszkolnej

 • W RÓŻNYCH  PORACH  DNIA
  Realizacja Koncepcji Planu Daltońskiego. Na bieżąco utrwalanie poczucia, samodzielności, odpowiedzialności i współpracy wśród dzieci. Kształtowanie wiary we własne siły i możliwości, kształtowanie odpowiedzialności za wykonanie podjętego zadania. Odwoływanie się do  kącików,  wizualizacji.
  Systematyczne pogadanki na temat współtworzenia bezpiecznego otoczenia. Uczenie się i przestrzeganie zasad warunkujących bezpieczeństwo swoje i innych. Przypominanie umów zawartych w Kodeksie Misia.

Klucz do uczenia- matematyka sensoryczna

 • Sesja nr 9 „ Wieże”- rozwijanie umiejętności porównywania rozmiarów przedmiotów dwuwymiarowych i porządkowanie według wielkości
 • Sesja nr 10 „ Zabawa w chowanego”- rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania 7 kolorów spektrum
 • Sesja nr 11 „ Figurowe ludziki idą spać”- rozwijanie umiejętności dobierania figur do pasujących schematów

Współpraca z rodzicami i środowiskiem

 • Warsztaty Świąteczne z rodzicami-04.12.2018
 • Zajęcia gospodarcze- pieczenie pierników z ekspertem – 07.12.2018
 • Koncert TOS „ Jest taki dzień”- 11.12.2018
 • Kiermasz Bożonarodzeniowy-13-14.12.2018
 • Spotkanie opłatkowe „ Jasełka”- 13.12.2018
 • Spotkanie z Mikołajem – teatr Vaska- 19.12.2018
 • Rozmowy , kontakty indywidualne z rodzicami
 • Spotkania czytelnicze w ramach akcji „ Cała Polska czyta dzieciom”

 

 

LISTOPAD 2018

„ JABŁKO”- TEMAT REALIZOWANY METODĄ PROJEKTU

 1.  „ Kącik jabłka”- zorganizowanie w sali kącika jabłka, swobodne zabawy badawcze wstępem do aromaterapii.
 2.  „ Od pestki do jabłka”- historyjka obrazkowa ukazująca poszczególne etapy wzrostu rośliny, ozdabianie szablonów jabłoni kulkami z krepiny.
 3.  „ Co kryje jabłko?”- zajęcia badawcze w sali odkrywcy, obserwowanie pestek i miąszu jabłka pod mikroskopem.
 4.  „ Małe czerwone jabłuszko...”- opracowanie piosenki Metodą Dobrego Startu.
 5.  „ Polski stary sad -11 LISTOPADA”-  interpretacja opowiadania J. Kucharczyk, poznanie ekosystemu- sad, ukazanie piękna polskiej przyrody.
 6.  „ Dlaczego w jabłku mieszka robaczek?”- opowiadanie D. Gellnerowej inspiracja do pracy plastycznej wykonanej według instrukcji.
 7.  „ Smakołyki z jabłek”- rozmowa o walorach smakowych i zdrowotnych jabłka inspiracją do przygotowania zdrowych przekąsek, chipsów jabłkowych.
 8.  „ Co dzieje się z jabłkiem?”- zajęcia badawcze w sali odkrywcy, obserwacja procesu fermentacji.
 9.  „ Jabłko to zdrowie”-  zestaw zabaw ruchowych  „ zrywam jabłka”z wykorzystaniem dywanu interaktywnego.

W RÓŻNYCH PORACH DNIA

 • Realizacja koncepcji Planu Daltonskiego na bieżąco utrwalanie poczucia samodzielności, odpowiedzialności i współpracy wśród dzieci. Kształtowanie wiary we własne siły u możliwości, kształtowanie odpowiedzialności za wykonywanie podjętego zadania. Odwoływanie się do kącików i wizualizacji.
 • Systematyczne pogadanki na temat współtworzenia bezpiecznego otoczenia. Uczenie się i przestrzeganie zasad warunkujących bezpieczeństwo swoje i innych. Przypomnienie umów zawartych w kodeksie Misia.

  

 • Zabawa ruchowo poranna- forma aerobiku, dzieci powinny naśladować ruchy osoby dorosłej.
 • Zestaw zabaw ruchowych z elementami metody twórczej R.Labana. 
 • Zabawa ruchowa „zrywam jabłka” dzieci powinny spacerować po sali-sadzie podczas muzyki,w czasie pauzy podskakiwać i zrywać jabłka z drzewa.                                                                      

MIŚ KONSTRUKTOR

 1. „Manipulujemy i konstruujemy”- zabawa konstrukcyjna z wykorzystaniem klocków geometrycznych.
 2. „Budujemy wieżę”- praca z wykorzystaniem obrazów statecznych przedstawiające różnego typu wieże (badawcze, obserwacyjne, nadawcze).
 3. „ Co jest w kształcie koła?”- zabawa ruchowa „ magiczne koło” z wykorzystaniem kółek serso wprowadzeniem do pracy plastycznej. 
 4. „ Kwadraty i kwadraciki”- zabawa rytmiczno- paluszkowa przy piosence.   
 5. „ Kolorowe trójkąty”- zabawa słuchowo- rytmiczna „figuraki” inspiracją do pracy technicznej„ trójkąt” z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.      

                                                                                                                                       
W RÓŻNYCH PORACH DNIA

 • Realizacja koncepcji Planu Daltonskiego na bieżąco utrwalanie poczucia samodzielności, odpowiedzialności i współpracy wśród dzieci. Kształtowanie wiary we własne siły u możliwości,  kształtowanie odpowiedzialności za wykonywanie podjętego zadania. Odwoływanie się do kącików i wizualizacji.
    
 • Systematyczne pogadanki na temat współtworzenia bezpiecznego otoczenia. Uczenie się i przestrzeganie zasad warunkujących bezpieczeństwo swoje i innych. Przypomnienie umów zawartych w kodeksie Misia.
    
 • Zabawa ruchowo poranna- forma aerobiku, dzieci powinny naśladować ruchy osoby dorosłej.  
 • Zestaw zabaw ruchowych z elementami metody twórczej R.Labana.    
 • Zabawa ruchowa „ figuraki” dzieci na przerwę w muzyce tworzą wybrane figury.  
 • Zabawa ruchowa z elementem biegu „Odszukaj parę” - dz. powinny biegać bez potrącania, na przerwę w muzyce dobrać się parami zgodnie z posiadanym znaczkiem, nazwać przedstawioną na nim figurę geometryczną oraz określić kolor.   

BEZPIECZNE MISIE                        

 1.     „ Spacer na skrzyżowanie”- wycieczka na pobliskie skrzyżowanie. 
 2.   „ Sygnalizacja świetlna”- improwizacja ruchowa do piosenki „ czerwone stój-zielone idź” inspiracją do pracy plastycznej. 
 3.     „ Znaki drogowe”-  prezentacja multimedialna o znakach drogowych. 
 4.     „ Jak prawdziwi kierowcy”- zabawa rytmiczno-logopedyczna do piosenki samochody„ 
 5.    „ Zebra-przejście dla pieszych”- rozwiązywanie zagadek tematycznych inspiracja do pracy plastycznej według instrukcji.

 

 • Zabawa ruchowo poranna- forma aerobiku, dzieci powinny naśladować ruchy osoby dorosłej.  
 • Zestaw zabaw ruchowych z elementami metody twórczej R.Labana. 
 • Zabawa popołudniowa ,, ulica z klocków”- dzieci budują własną ulicę z różnego rodzaju klocków, wykorzystują do tego stworzone przez siebie maty.
 • Zabawa ruchowa samochody- dzieci naśladują jadące auta na pauze w muzyce i czerwone światło zatrzymuja się.


WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI   

 •     Rozmowy, kontakty indywidualne z rodzicami.  
 •     Korespondencja mailowa w celu wymiany obserwacji dzieci.
 •     Spotkania czytelnicze w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.  
 •     Zabawy ruchowe z udziałem rodziców.


REALIZACJA PROGRAMU ROZWOJU POZNAWCZEGO KLUCZ DO UCZENIA SIĘ (GALINA DOLYA)

MATEMATYKA SENSORYCZNA
Sesja 3- królestwo figur- figurowe herbatniki dla figurowych ludzików

 

 

PAŹDZIERNIK 2018

KONTYNUACJA MATODY PROJEKTU „NASZE PRZEDSZKOLE”
KOLOROWAJA JESIEŃ

 1. „W poszukiwaniu kolorów jesieni”- zabawa rytmiczno- ruchowa do piosenki „ Ola i liście”; spacer po terenie wokół przedszkola.
 2. „ Jesienna zgaduj zgadula”- rozwiązywanie zagadek pantomimicznych i słownych. Zestaw zabaw  ruchowych „ jesienne przygody” z elementami metod twórczych.
 3. „ Kolorowe liście”- piosenka wprowadzeniem do pracy plastycznej „suknia  Pani Jesieni” ,zabawa ruchowo- oddechowa 
 4. „ Co Krasnal znalazł w parku?”- historyjka obrazkowa inspiracją zabawy dydaktycznej  ; zestaw ruchowych na terenie przedszkolnym.
 5.  „ Kto zasypia”-  inscenizacja wiersza „ Jeż gościnny zwierz” Cz. Janczarskiego, zabawy teatralne Formowanie jerzyków z połówek orzechów włoskich.

W RÓŻNYCH  PORACH  DNIA

 • Realizacja Koncepcji Planu Daltońskiego Na bieżąco utrwalanie poczucia, samodzielności, odpowiedzialności i współpracy wśród dzieci. Kształtowanie wiary we własne siły i możliwości, kształtowanie odpowiedzialności za wykonanie podjętego zadania. Odwoływanie się do  kącików,  wizualizacji.
 • Systematyczne pogadanki na temat współtworzenia bezpiecznego otoczenia. Uczenie się i przestrzeganie zasad warunkujących bezpieczeństwo swoje i innych. Przypominanie umów zawartych w Kodeksie Misia.
 • Zabawa ruchowa poranna (forma aerobicu) - dz. powinny naśladować ruchy osoby prowadzącej; koordynować ruch swojego ciała z muzyką.
 • Zestaw zabaw ruchowych (met. zadaniowa) - dz. powinny: wyrabiać poprawność ruchów, umiejętnie współdziałać z partnerem, ćwiczyć duże grupy mięśniowe poprzez ćw. naśladowcze (skakać, czworakować, biegać w różnych kierunkach, przechodzić po ławeczce); reagować na polecenia i sygnały n-lki.
 • Zabawa ruchowa z elementami równowagi „Zanieś śniadanie” – dz.  powinny: ustawić się w szeregu i przenieść krążek z woreczkiem do kolegi stojącego w odległości kilku kroków.
 • Zabawa ruchowa z elementem biegu „Leśne zwierzęta”- dz. powinny biegać swobodnie, na dźwięk instrumentu powinny naśladować ruchy zwierzęcia, którego nauczyciel pokaże na obrazku: zając – skoki, dzięcioł –stukanie dziobem w drzewo…itd. 
 • Zabawa ruchowa z elementem równowagi „ Przejście po kamieniach”- dzieci powinny przechodzić na palcach po kamieniach- krążkach; odzwierciedlając nastrój i tempo w muzyce


NAJLEPSZE WITAMINY TO OWECE I JARZYNY

 1. Każde dziecko Ci to powie, że warzywa dają zdrowie- teatrzyk sylwet zaproszeniem do  zabawy aromaterapeutycznej- wąchanie warzyw.
 2. Zestaw zabaw ruchowych z elementami metody W. Scherborne.
 3.  ,,Na straganie w dzień targowy”- piosenka pt. „ Polka – fasolka” inspiracją zabawy tematycznej w  targowisko owocowo- warzywne
 4.  „W spiżarni”-  rozmowa połączona z działaniem, wykonywanie sylwet warzyw i owoców. Zestaw zabaw ruchowych w formie opowieści ruchowej.
 5. „Ruda marcheweczka”- zabawy rytmiczno-ruchowe do piosenki; pieczenie ciasta marchewkowego.
 6. „Ola i liscie ” – opracowanie piosenki metoda Dobrego Startu
 7. „Poznajemy pracę kucharki i kucharza”-  wizyta w przedszkolnej kuchni

W RÓŻNYCH  PORACH  DNIA

 • Zabawa ruchowa poranna „ Rób to co ja” - dzieci powinny biegać na palcach w różnych kierunkach bez potrącania, szybko reagować na sygnały słowne i dźwiękowe.
 • Zestaw zabaw ruchowych z elem. metody twórczej R. Labana- dzieci w sposób swobodny powinny interpretować ruchem słyszana opowieść, przyjmować prawidłową postawę ciała w siadzie, staniu i chodzeniu
 • Zabawa ruchowa z elementem biegu „Odszukaj parę” - dz. powinny biegać bez potrącania, na przerwę w muzyce dobrać się parami zgodnie z posiadanym znaczkiem, nazwać przedstawioną na nim figurę geometryczną oraz określić kolor.
 • Zabawa orientacyjno-porządkowa „ Ptaszki w gniazdach” -dzieci po wykonaniu czynności o charakterze naśladowczym, wracają  na swoje miejsce oznaczone przyborem ( krążkiem)i czekają na kolejny wylot
 • Zabawa ruchowa z elementem skoku- dzieci powinny wykonywać lekkie i sprężyste podskoki obunóż początkowo w miejscu, następnie w różnych kierunkach.

REALIZACJA PROGRAMU ROZWOJU POZNAWCZEGO KLUCZ DO UCZENIA SIĘ

MATEMATYKA SENSORYCZNA
Sesja 1- ukryj myszkę
Sesja 2-złap piłkę
Sesja 3- królestwo figur- figurowe herbatniki dla figurowych ludzików


Współpraca z rodzicami i środowiskiem

 • Pasowanie na przedszkolaka 24.10.2018
 • Spotkanie z muzyka etniczną- Marroko 17.10.2018
 • Rozmowy , kontakty indywidualne z rodzicami
 • Spotkania czytelnicze w ramach akcji „ Cała Polska czyta dzieciom”

 

WRZESIEŃ 2018

„Moje  Przedszkole” - Projekt edukacyjny

Etap I – rozpoczęcie projektu
Spisanie siatki pojęciowej ( wstępnej)- zapisywanie wypowiedzi dzieci dotyczących tego co wiedzą na temat  przedszkola?
Spisanie siatki pojęciowej- co chcą się dowiedzieć o przedszkolu?  Kto może im powiedzieć coś o przedszkolu?

Etap II – realizacja projektu

Sposób realizacji (przykładowe zajęcia)

 • Zorganizowanie kącika projektowego „ My w przedszkolu”. Zapoznanie dzieci z tablicą obecności, na której dzieci samodzielnie będą oznaczały swoja obecność w przedszkolu oraz wyjście do domu.
 • „ Kolory dnia”- zapoznanie dzieci, że każdy dzień oznaczony jest innym kolorem. Nauczą się identyfikowania dni tygodnia , zanim jeszcze nauczą się odczytywać ich nazwy. Za pomocą specjalnego suwaka będą wiedzieć jaki mamy dzisiaj dzień tygodnia. 
 • Zapoznanie  dzieci w  „Rytmem dnia w przedszkolu”. Dzieci za pomocą ilustracji prezentujących w sposób symboliczny różne działania i aktywności ustalają przebieg dnia. Używając wskaźnika będą wiedziały co  aktualnie się dzieje i co czeka je za chwilę.
 • „ Nasze zasady” -wyprowadzenie zasad dotyczących bezpieczeństwa w przedszkolu oraz podczas zabawy na sprzęcie terenowym i zakazu oddalania się z wyznaczonego terenu.
 • Wdrażanie do uczestnictwa w zajęciach z całą grupą. Zapoznanie z kącików tematycznych oraz ich wyposażeniem. Wyrabianie nawyków porządkowania miejsca zabawy, odkładania zabawek na wyznaczone, stałe miejsca
 • „Jestem sobie przedszkolaczek”- osłuchanie z piosenką
 • Integrowanie grupy. Utrwalanie  znajomości imion  i koleżanek. Wdrażanie do zgodnej zabawy wspólnymi zabawkami do przestrzegania reguł zabawy.
 • Doskonalenie czynności samoobsługowych: ubieranie się i rozbieranie, spożywanie posiłków, sygnalizowanie potrzeb i korzystanie z toalety.
 • „ Plaster miodu”- malowanie plastra miodu darami natury ( szyszkami)
 • Co można robić w przedszkolu? - swobodne wypowiedzi, nabywanie odwagi i umiejętności wypowiadania własnych myśli
 • „Kolorowe kredki w pudełeczku noszę”- słuchanie opowiadania ilustrowanego pacynką. Malowanie kredkami świecowymi na dowolny temat; obserwacja umiejętności posługiwania się kredką, zwrócenie uwagi na swobodne kreślenie po kartce; budzenie zadowolenia  dzieci z wykonanej przez siebie pracy
 • „ Misie dwa”- zabawa ruchowo- muzyczna
 • „ Witające się rączki”- zabawa ilustracyjna ruchem do wiersza K. Sąsiadka
 • „ W ogrodzie przedszkolnym”- zabawy na terenie przedszkolnym
 • „Jestem sobie przedszkolaczek”- przedstawianie treści piosenki za pomocą ruchu i gestu, podejmowanie prób wspólnego zaśpiewania refrenu piosenki
 • „ Zgaduj- zgadula”- rozwiązywanie zagadek obrazkowych dotyczących zabawek ( po odsłoniętym fragmencie)
 • „Kłopoty Misia Grzecznisia”- historyjka obrazkowa. Dokonywanie podziału na ilustracje z dobrym zachowaniem i ze złym zachowaniem. Uzasadnianie swojego wyboru
 • „Droga do przedszkola”- gra ściganka wg Gruszczyk-Kolczyńskiej.  Poznawanie zasad gy. Wzmacnianie odporności emocjonalnej
 • „Odgłosy wakacji”-  zabawa słuchowa. Rozpoznawanie odgłosów charakterystycznych dla różnych środowisk np. szum fal, krzyk mew, szum drzew itp. 
 • „ Miś Puchaty” – praca plastyczna. Malowanie konturu misia patyczkiem do uszu i farba plakatową
 • „Zwiedzamy przedszkole”-  poznawanie pomieszczeń przedszkolnych
 • „ Mało nas” – opracowanie piosenki metoda Dobrego Startu. Odpowiadanie na pyt. Nauczycielki dotyczące treści piosenki. Kreślenie linii z zachowaniem prawidłowego kierunku kreślenia
 • Nasze przedszkole”- praca plastyczna- rysowanie kredkami. Zachęcanie do wykorzystania całej palety barw.
 • Zabawy rozwijające słuch fonematyczny- odtwarzanie słyszanych rytmów za pomocą klaskania, tupania itp.; rozpoznawanie odgłosów z otoczenia
 • „ Kto pracuje w przedszkolu?”-  zgłębianie wiedzy na temat pracy  i obowiązków: pani Dyrektor , pani Intendent oraz pani Kucharki
 • „ Ruda marcheweczka”- osłuchanie z piosenką ,  ilustrowanie treści ruchem i gestem (np. krojenie marchewki, wyciskanie soku itp.) 
 • „ My przedszkolacy”- wykonanie swojego portretu z użyciem sylwety, stworzenie  z portretów obrazu grupy wokół napisu „ My Przedszkolacy”
 • Zestaw zabaw ruchowych- „Rymowana gimnastyka dla smyka”- zabawy ruchowe  przy muzyce. Ćwiczenia dużych grup mięśniowych , mięśni brzucha , skręty tułowia, głowy, szyi, skłony w pozycjach wysokich i niskich
 • „ Co ukryło się w pudełku?”- zabawa dotykowa. Rozpoznawanie przyborów toaletowych po kształcie, nazywanie i wyjaśnianie do czego służą
 • „Okulary”-  humorystyczna inscenizacja wiersza J. Tuwima , wykonanie okularów poprzez ozdabianie z gotowych wyciętych elementów ( kropki , kreski, paski z papieru)
 • „ Kto to jest przedszkolak?”- swobodne wypowiedzi dzieci do gazetki przedszkolnej
 • „ Moje przedszkole”- budowanie z dowolnych klocków

FAZA III  -  zakończenie projektu
Wykonanie makiety Przedszkola Miejskiego nr 17 im. Fryderyka Chopina
Zamieszczenie w gazetce przedszkolnej wypowiedzi dzieci
„ Co to jest Przedszkole?”
Wspólne świętowanie podczas Pasowania na Przedszkolaka


W RÓŻNYCH  PORACH  DNIA


Realizacja Koncepcji Planu Daltońskiego

 • Na bieżąco utrwalanie poczucia, samodzielności, odpowiedzialności i współpracy wśród dzieci. Kształtowanie wiary we własne siły i możliwości, kształtowanie odpowiedzialności za wykonanie podjętego zadania. Odwoływanie się do  kącików,  wizualizacji.
 • Systematyczne pogadanki na temat współtworzenia bezpiecznego otoczenia. Uczenie się i przestrzeganie zasad warunkujących bezpieczeństwo swoje i innych. Przypominanie umów zawartych w Kodeksie Misia
 • „ Jestem bezpieczny”- uczestniczenie dzieci w próbnych alarmach. Nauka szybkiego reagowania na sygnały. Poznanie drogi ewakuacyjnej
 • Zabawa ruchowa z elementami równowagi „Zanieś śniadanie” – dz.  powinny: ustawić się w szeregu i przenieść krążek z woreczkiem do kolegi stojącego w odległości kilku kroków.
 • Zabawa ruchowa z elementem biegu „Leśne zwierzęta”- dz. powinny biegać swobodnie, na dźwięk instrumentu powinny naśladować ruchy zwierzęcia, którego nauczyciel pokaże na obrazku: zając – skoki, dzięcioł –stukanie dziobem w drzewo…itd. 
 • Zabawa ruchowa z elementem równowagi „ Przejście po kamieniach”- dzieci powinny przechodzić na palcach po kamieniach- krążkach; odzwierciedlając nastrój i tempo w muzyce
 • Zabawa ruchowa z elementem biegu „Odszukaj parę” - dz. powinny biegać bez potrącania, na przerwę w muzyce dobrać się parami zgodnie z posiadanym znaczkiem, nazwać przedstawioną na nim figurę geometryczną oraz określić kolor.
 • Zabawa orientacyjno-porządkowa „ Ptaszki w gniazdach” -dzieci po wykonaniu czynności o charakterze naśladowczym, wracają  na swoje miejsce oznaczone przyborem ( krążkiem)i czekają na kolejny wylot
 • Zabawa ruchowa poranna (forma aerobicu) - dz. powinny naśladować ruchy osoby prowadzącej; koordynować ruch swojego ciała z muzyką
 • Zestaw zabaw ruchowych (met. zadaniowa) - dz. powinny: wyrabiać poprawność ruchów, umiejętnie współdziałać z partnerem, ćwiczyć duże grupy mięśniowe poprzez ćw. naśladowcze (skakać, czworakować, biegać w różnych kierunkach, przechodzić po ławeczce); reagować na polecenia i sygnały n-lki.

Współpraca z rodzicami i   środowiskiem

 • Dni adaptacyjne
 • Rozmowy indywidualne w celu skrócenia okresu adaptacji dzieci do nowych warunków i środowiska przedszkolnego
 • Zebranie grupowe
 • Spotkania czytelnicze w ramach akcji „ Cała Polska czyta dzieciom”